چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

ورود به حساب

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
Search - K2
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

حمایت وزارت کار از دانشجویان کارآفرین

حمایت وزارت کار از دانشجویان کارآفرین

(( براساس باز نشر پرتال قدم یار )) به گزارش سایت خبری تحلیلی تابناک معاون وزیر کار از حمایت‌های این وزارتخانه از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خلاق و ایده‌پرداز خبر داد و گفت: این وزارتخانه از دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که ایده‌های نوآورانه داشته باشند، علاوه بر حمایت برای اتصال به شبکه‌های نوآورانه تسهیلاتی را در قالب وام و ... ارائه خواهد داد.
به گزارش ایسنا، دکتر منصوری در نشست خبری که به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی امروز در وزارت کار برگزار شد، ایجاد هماهنگی بین بازیگران مختلف حوزه توسعه کارآفرینی را یکی از خلاءهای اصلی این عرصه توصیف کرد و گفت: خوشبختانه امسال بازیگران مختلف عرصه کارآفرینی کنار هم آمده‌اند تا هفته جهانی کارآفرینی به صورت مشترک برگزار شود. به طوری که این مراسم هفته آینده با همکاری مشترک دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و ضمن تاکید بر رویکرد ایجاد هماهنگی بین کارآفرینان برگزار می‌شود.

3وی در ادامه وضعیت کارآفرینی کشور طی چند سال اخیر را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه طی چند سال اخیر اتفاقات خوبی در کشور در حوزه کارآفرینی و توسعه کارآفرینی افتاده است به طوری که رتبه ایران در سطح بین‌المللی به ۱۳ بهبود یافته و در سطح منطقه نیز از رتبه ۱۴ به ۱۱ رسیدیم و وضعیت‌های بسیار خوبی در سال‌های گذشته در حوزه ایجاد قابلیت کارآفرینی به صورت علمی و اجرایی اتفاق افتاده است که البته اثرات آن را در سطح ملی می‌بینیم.
معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر کار همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط پیش آمده اگر که ما در سال‌های آینده در عرصه کارآفرینی با نوساناتی مواجه خواهیم شد اما همچنان تکلیف ما درحوزه ایجاد اشتیاق و افزایش ریسک‌پذیری بین کارآفرینان است و در عرصه بین‌المللی سازی کسب و کار و ایجاد قابلیت از این منظر باید بتوانیم روحیه ریسک‌پذیری را ایجاد کنیم، کارآفرینان ما بتوانند به اکوسیستم جهانی کارآفرینی متصل شوند.
به گفته دکتر منصوری، به نظر می‌رسد در کشور ما علی‌رغم حضور پرقدرت بخش خصوصی در عرصه کارآفرینی، سیاستگذاری‌ها و قانون‌های مربوط به این عرصه باید بهبود و به روزرسانی شود و متاسفانه در حال حاضر قواعد کارآفرینی در کشور ما سنتی هستند و همچنان برای حمایت از این افراد از ابزارهایی مانند وام، دریافت مجوز، گواهینامه و برخی مسائل دیگر مواجه هستیم که وزارت علوم تلاش می‌کند قواعد و قوانین مربوط به کارآفرینی به روز شود.
معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر کار همچنین ایجاد مزیت برای کارآفرینان کشور در لایه‌های مختلف را از دیگر برنامه‌های مورد حمایت وزارت کار در این عرصه دانست و گفت: این وزارتخانه در راستای حمایت از کارآفرینان به طور سالیانه حدود ۱۰ نفر را به عنوان کارآفرین برتر انتخاب می‌کنند اما به طور کلی مزیت ویژه‌ای برای این افراد قائل نشدیم که البته در این راستا تلاش داریم به ترویج آموزش‌های خود در عرصه کارآفرینی بپردازیم و این آموزش‌ها را که امروزه در بهترین آن حالت و نوع خود در دانشگاه‌ها متمرکز شده، به صورت عمومی گسترش دهیم.
وی به همکاری دو وزارتخانه کار و علوم برای توسعه آموزش‌های کارآفرینی اشاره کرد و گفت: ما تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت علوم منعقد کرده و توانستیم آموزش‌های کارآفرینی به صورت عملی و علمی را از مرحله قبل از دبستان شروع کرده و در مرحله دانشگاهی به صورت جدی پیگیری کنیم. به طوری که دانشجویی از همان ترم ابتدایی ورود به دانشگاه می‌تواند آموزش‌های متناسبی با رشته‌های تحصیلی خود دریافت نماید که البته این برنامه در گام اول در سه دانشگاه شروع شده که در نظر داریم این نوع آموزش‌ها را به صورت کلی در دانشگاه‌های دیگر اجرایی کنیم.
معاون وزیر کار همچنین بین‌المللی سازی بحث کارآفرینی را از دیگر بحث‌های اساسی وزارت کار عنوان کرد و گفت: این برنامه به منظور ارتقای سطح کارآفرینی در کشور انجام می‌گیرد و معتقد هستیم ارائه آموزش محض در این زمینه لزوما کارآیی ندارد بلکه سعی داریم با بین‌المللی سازی این امر کارآفرینان ما در عرصه‌های جهانی حضور پیدا کنند.
به گفته وی بخش‌ زیادی از برنامه‌های کارآفرینی در مرکز و یا مراکز استان‌های دیگر جریان دارند که وزارت کار تلاش می‌کنند این نوع قابلیت‌ها را گسترش دهند و بین کارآفرینان محلی و ملی اتصال ایجاد شود. در واقع ما دنبال شکل‌گیری یک شبکه ملی کارآفرینی در کشور هستیم.
دکتر منصوری با تاکید بر اینکه برای کارآفرین شدن نیازمند نهادینه سازی در کشور هستیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه برخی نهادها حمایت‌های خود را از برنامه‌های وزارت کار در این زمینه اعلام کرده‌اند و ما در وزارتخانه منابعی را نیز برای حمایت از کارآفرینان در نظر داریم و البته دنبال تامین منابع از مسیرهای دیگر به منظور حمایت از این افراد هستیم.
وی همچنین به حمایت وزارت کار از دانشجویان و دانشگاه‌های مهارت‌محور و کارآفرین تاکید کرد و گفت: طی سال‌های گذشته ساختار آموزشی در کشور به گونه‌ای بود که کارآفرینی به عنوان محور قرار نمی‌گرفت و خوشبختانه این امر طی سال‌های اخیر مورد توجه وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم قرار گرفته که بر اساس آن افراد نگرش کارآفرینی و مهارت‌آموزی را از همان دوره دانش‌آموزی یاد بگیرند و در دوره دانشگاه نیز دانشجویان بتوانند از همان ابتدای ورود به تحصیل آموزش‌های لازم با رشته‌های مرتبط خود را ببینند تا در نهایت در حین تحصیل یا بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند کارآفرین شده و کسب و کارهای مستقیمی راه‌اندازی کنند که همان طور که اعلام شد وزارت کار برنامه مشترکی را با وزارت علوم تدوین کرده و این برنامه در فاز اول اجرایی شده و در نظر داریم اجرای آن در دانشگاه‌های بزرگ دیگر نیز آغاز شود.
معاون وزیر کار همچنین در ادامه در خصوص حمایت‌های وزارتخانه از برنامه کارورزی دانشجویان نیز گفت: برنامه‌ای با عنوان کارورزی در دستور کار وزارت کار قرار گرفته که بر اساس آن هر فارغ‌التحصیل یک واحدی را برای آموزش انتخاب کنند و بر اساس آن حدود چهار تا شش ماه فرصت کارورزی برای یادگیری در حوزه کارآفرینی، مدیریتی یا مهارت‌های دیگری را آموزش ببینند.
وی گفت: این وزارتخانه هزینه دوره کارورزی را پوشش خواهد داد. در این مدت نیز به کارورزان دستمزد پرداخت خواهیم کرد تا فرصتی فراهم کنیم فارغ‌التحصیلان ما فضای کسب و کار و کارآفرینی را از نزدیک درک کنند.
وی ادامه داد: فارغ‌التحصیلانی که از برنامه کارورزی وزارت کار استفاده می‌کنند، می‌توانند دوره یک هفته‌ای را از آموزش‌های کارآفرینی بهره بگیرند که این آموزش‌ها در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد اما آموزش‌های دوره‌ کارورزی دو سال است که از طریق وزارت کار برگزار می‌شود.
دکتر منصوری همچنین خاطرنشان کرد: ارائه آموزش‌های مهارت‌های کارآفرینی از دیگر برنامه‌های وزارت کار به شمار می‌رود که البته منظور ما از این آموزش‌ها طرح توجیه کارآفرینی نیست و ما با سازمان فنی حرفه‌ای هماهنگی‌هایی را انجام دادیم تا در چارچوب تعریف شده افراد داوطلب بتوانند از آموزش‌های مهارت کارآفرینی بهره ببرند و این آموزش‌ها برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه و همچنین دانشجویان سال آخر دانشگاه‌ نیز قابل ارائه است.
وی در ادامه از برنامه وزارت کار برای حمایت از کارآفرینان جوان و ایده‌پرداز خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه که از آن به عنوان باشگاه کارآفرینان جوان یاد می‌شود همه افراد اعم از فارغ‌التحصیلان و ... می‌توانند از حمایت‌های معنوی و مادی وزارت کار بهره ببرند که البته ابتدای کار سعی داریم این برنامه به صورت رشته‌کارآفرین پیش ببریم اما به طور کلی حمایت‌های دولت از کارآفرینان فقط در حوزه تخفیف وام خلاصه نمی‌شود و ما تلاش داریم ابتدا با پیوند قوی با نوآوران و ایده‌پردازان ایجاد کنیم و در نهایت بعد از اینکه این اتصال ایجاد شد، تسهیلات دیگری را به صورت‌های مختلف اعم از وام ارائه خواهیم داد.
معاون وزیر کار در پایان خاطرنشان کرد: سیاست وزارت کار این است که شرکت‌های دانش‌بنیان که ایده‌های خلاقانه و همچنین محصول محوری داشته باشند، در اولویت حمایت‌های وزارت کار برای دریافت تسهیلات قرار خواهند گرفت.

منبع: تابناک

((جدیدترین اخبار گلچین شده از سایت های معتبر خبری را در سایت قدم یار مشاهده نمایید.))
((کلیه اخبار در پرتال دانشجوی قدم یار، به صورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر اتوماتیک گردآوری می‌گردد و این مجموعه در مورد محتوای اخبار ارائه شده هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرد.))
 

نظرات