پنجشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲

ورود به حساب

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
Search - K2
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - برچسب ها

پاسخ مرکز وکلای قوه قضاییه به برخی ابهامات

علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه طی نامه ای خطاب به رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران به برخی ابهامات پاسخ داد.

پاسخ مرکز وکلای قوه قضاییه به برخی ابهامات

40((براساس باز نشر پرتال قدم یار)) به گزارش تابناک نامه رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به شرح زیر است:

باسمه تعالی
جناب آقای دکترمرتضی شهبازی نیا
رئیس محترم اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

سلام علیکم
حسب دستور رییس محترم قوه قضاییه مبنی بر تهیه پاسخ نامه‌های ارسالی از سوی کانونهای وکلا و آن اتحادیه و با توجه به برگزاری آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و اعلام ظرفیت ‌های جذب این مرکز و روشن شدن بسیاری از موضوعاتی که به ناروا به این مرکز نسبت داده شده است، تذکره ای جهت تنویر اذهان وکلای محترم دادگستری و دعوت به #همفکری و #همدلی به منظور تقویت جایگاه این قشر تأثیرگذار جامعه بیان می‌نماید:

نظر به نیاز جامعه به استفاده از خدمات تخصصی حقوقی وکارشناسی ،این مرکز با اختیارات قانونی رئیس قوه قضائیه (مستندا به اصول ۱۵۶ و ۱۵۸ قانون اساسی و ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه و سایر قوانین عادی) تأسیس و به فعالیت خود در حوزه های وکالت، کارشناسی رسمی و مشاوره خانواده ادامه داده است .
برخلاف رویه موجود در میان کارشناسان محترم رسمی دادگستری، در طول سالیان متمادی فعالیت مستمر این مرکز بسیاری از وکلای دادگستری عضو کانون ها یا اعضای هیات مدیره های وقت آن ها، هجمه هایی علیه این مرکز و وکلای آن داشته و برخی نیزبه دیوان عدالت اداری یا سایر محاکم عریضه هایی برده اند، اما در همه ادوار، مراجع ذیصلاح قضایی و قانونی، در صد در صد آراء نظر به مشروعیت استمرار فعالیت مرکز و اقدامات آن در خصوص جذب وکیل داشته اند.
پاسخ کلیه نامه‌های این مدت را به رأی شماره ۳۸۰ مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ هیأت تخصصی دیوان عدالت اداری در داوری قضایی نسبت به اعتراض ۱۹ کانون از کانون های وکلای دادگستری و برخی وکلای عضو آن ها و هم چنین پاسخ اخیر مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ معاون محترم حقوقی قوه قضائیه به نامه یکی از کانون ها ارجاع می‌دهم و از شما این پرسش را می‌پرسم که بحث و جنجال پیرامون نهادی که با تصمیم قانونگذار ایجاد شده و به صورت کاملا قانونی به فعالیت خویش ادامه می دهد و علاوه بر رئیس محترم و سایر مقامات رسمی قوه قضائیه، محاکم مختلف قانونی نیز بارها براستمرار حیات و قانونی بودن و مشروعیت آن صحه گذاشته‌اند (از جمله مطابق دادنامههای شماره ۹ الی ۲۴ مورخ ۱۳۹۸/۱/۱۹ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، ادعا پیرامون برگزاری آزمون آن از «اعتبار امر مختوم» برخوردار است ) آیا از مصادیق «قوانین و نظاماتی» نیست که کلیه وکلای دادگستری سوگند به احترام به آن‌ها یاد کرده اند؟ و آیا اگر یک وکیل یا حقوقدان یک قانون یا یک رأی قضایی را به مذاق خود خوش نداند می‌تواند بر طبل بی‌قانونی بکوبد؟ آیا نباید وکلای محترم دادگستری مدافع «قانون و قانون گرایی» باشند و آیا اساساً هدف اصلی و نهایی از «استقلال کانون وکلا» به جهت حمایت از «حاکمیت قانون» نیست؟

برای دانلود سوالات ، پاسخنامه آزمونهای سالهای قبل ، جزوه و آخرین اخبار آزمونهای حقوقی کلیک کنید


اگر وکلای دادگستری ندانند (حتی در فرض اشتباه بودن قانون یا تفسیر قضائی از منظر ایشان) مسیر اصلاح قانون «مجلس شورای اسلامی» است نه هیاهو و جنجال و اقدامات رسانهای، از شهروندان عادی چه انتظاری باید داشت؟
آیا شما به عنوان رئیس اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری شهادت می دهید این بند از سوگندنامه در این اقدامات رعایت شده که «نسبت به اشخاص و مقامات قضائی و اداری و همکاران و اصحاب دعوی و سایر اشخاص رعایت احترام را نموده، و از اعمال نظریات سیاسی و خصوصی و کینه توزی و انتقام جوئی احتراز نموده و..»؟
گلایه از تشویق رسمی معدود مدیران افراط گرای کانون ها نسبت به نقض صریح این بخش سوگندنامه از سوی سایر وکلا و پیشگامی ایشان در این مسیر را در حالی که قانوناً مکلفند با موارد نقض آن برخورد نمایند را به احترام اکثریت مدیران وفادار به سوگند وکالت به میان نمی کشم.
هجمه های کانون های وکلا علیه مرکز به دیوان عدالت اداری خلاصه نشد و در سخنرانی ها، کنگره ها، اجلاس اتحادیه، هیاتهای عمومی فوق العاده، تجمعات، نامه نگاریها و ... استمرارداشته و دارد.
بحث پیرامون این مرکز به یکی از اولویت های اساسی برخی مدیران کانون ها تبدیل گردیده است تا جایی که برخی اعضای هیأت مدیره کانونهای وکلا به جای تمشیت امور مربوط به وکلای عضو کانون (که وظیفه ذاتی آن هاست) عموماً به مسائل این مرکز می پردازند.

اگر دستور جلسات و مباحث مطرح شده در جلسات هیات مدیره کانون وکلای مرکز را بررسی کنید، خواهید دید تعداد دفعات بحث در خصوص این مرکز درحال رقابت با مباحث صدور و انتقال دردستور جلسات است! در حالی که هم زمان موضوعات اساسی و مورد نیازی همچون نصب گیت‌های تردد وکلا به منظور تکریم هر چه بیشتر ایشان هنگام ورود به مجتمع ها در تهران با عنایت به انجام اقدامات این مرکز و کانون کارشناسان تنها و تنها معطل پیگیری سهم کانون وکلای مرکز بوده و عملاً نه تنها وکلای عضو این کانون که حتی وکلای عضو مرکز و کارشناسان رسمی نیز به خاطر این کوتاهی غیرقابل دفاع رنج بازرسی بدنی را در اغلب مجتمع‌های قضایی تهران تحمل می‌کنند.
آیا بهتر نیست به جای این همه صرف زمان، توان و انرژی برای کوبیدن بر طبل اختلاف و نزاع میان خانواده وکالت که چه بخواهند و چه نخواهند بر سر یک سفره نشسته و به یک چشم نگریسته می‌شوند، سعی در نزدیکی و وفاق و همدلی داشت و با تنظیم فهرستی از اولویت‌ها، فرصت‌ها و نیازهای واقعی صنف پا به پای یکدیگر در جهت حل آن‌ها گام برداشت؟
آیا رشد و توسعه، تقویت عملکرد و استقلال و مردمی بودن هر چه بیشتر مراکز وکلای قوه قضائیه به عنوان نهاد متولی بخش عظیمی از وکلای دادگستری در سطح کشور به نفع جامعه وکالت است یا عدم آن؟
اگر کانون‌ها مدعی لزوم یکی شدن نهاد وکالت هستند بهتر نیست هر چه بیشتر ساز و کارهای مرکز را در شکل و ماهیت و ساختارهای شبیه خود دریابند تا امکان ادغام این دو نهاد تسهیل شود؟ اگر هم کسی در زبان ، فریاد لزوم یکی شدن بر می‌آورد و در دل علاقه‌مند به عدم ادغام است ، باز باید از استقلال هر چه بیشتر و رشد روز افزون کل سازمان وکالت خشنود باشد. چرا که بدیهی است مردم به عنوان ارباب رجوع وکیل، تفکیکی میان وکلای کانون و وکلای مرکز قائل نیستند و هرگونه عملکرد هر یک از این دو نهاد همکار به چشم کل جامعه وکالت دیده می‌شود.
آیا انتظار نمیرود همان گونه که مدیران کانونهای وکلا با استقبال گسترده‌ از رأی اخیر دیوان عدالت اداری در خصوص نحوه ثبت موسسات حقوقی که مستنداً به ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه و آیین نامه آن صادر شد، نشان دادند خود نیز قائل به بقای این ماده هستند و حتی برخی مدعی شدند این استدلالها از سوی ایشان مطرح شده و لذا معترف بر «دائمی دانستن ماده۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه» شده‌اند؛ در سایر موضوعات نیز همان تفسیر و رویه را داشته باشند؟
مراکز وکلای قوه قضاییه در سطح کشور سیاست راهبردی خود را همکاری و تعامل حداکثری با کانونهای وکلا در عین حفظ استقلال و شأن خود تعریف نموده و هیچگاه همکاری با وکلای عضو کانون را تخلف از نظامات تعریف نکرده اند و در حد توان سعی کردهاند وارد فضاسازیهای رسانه ای کانونها علیه خود نشده تا به دور از هیاهو با انجام وظایف ذاتی خویش موجب تحول وضعیت شغلی و ارتقای جایگاه وکلا در بدنه دستگاه قضائی و اذهان عمومی گردند چرا که اعتقاد دارند رشد و تعالی و حل مشکلات در گرو «تحول از درون و تلاش در نمایش ظرفیتهای داخلی» است نه تخریب و نزاع و مقابله با دیگران.

برای مشاهده مهم ترین اخبار حقوقی کلیک کنید

امروز دوران وفاق و همدلی است و باید تمام مدیران نهاد وکالت بپذیرند اذهان عمومی تفکیکی بین وکلای مرکز و وکلای کانون قائل نیست و هجمه های برخی مدیران کانونها به مراکز همکار خود برآیندی جز تخدیش شأن وکیل در اذهان عمومی نخواهد داشت و خسارت آن به کل جامعه وکالت (اعم از کانون و مرکز) باز میگردد.
امروز امور بسیاری در خصوص حفظ احترام و شأن وکیل، ارتقای جایگاه و افزایش اشتغال ایشان و ... بر روی زمین مانده است که همت جمعی و مشترک کانونها و مراکز وکلا برای رتق و فتق آنها را می‌طلبد و پرداختن به این حواشی که در این چندماه دغدغه اصلی برخی مدیران کانونها شده باید به کناری نهاده شده تا امور اصلی از روی زمین بلند شود و حقوق مردم به عنوان ولی نعمتان جامعه وکالت در گروی این هم افزایی بیشتر احقاق گردد.
امروز جامعه وکالت نیازمند همکاری مشترک و همدلانه مدیران و وکلای خود در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، کمیته‌های تخصصی معاونت حقوقی قوه قضائیه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، صدا و سیما، سازمان امور مالیاتی و ده‌ها مرکز دیگر در جهت حل مشکلات مشترک است و تا کانون‌ها و مراکز وکلای قوه قضائیه که هر دو متشکل از وکلای منتخب خود جامعه وکالت هستند به سمت‌ حل این مشکلات حرکت نکنند «یک دست صدا نخواهد داشت.»
توصیه می‌کنم به جای پرداختن به حواشی، مدیران در این دو مجموعه در هر استان در کنار یکدیگر نشسته و با همدلی و همفکری و هم‌اندیشی، اولویت‌های مورد نیاز نهاد وکالت را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هر دو طرف مورد پیگیری قرار داده و با هم نیز طرحی برای آینده نهاد وکالت طراحی کنند.
به امید روزی که صدای اقلیت افراط گرا و پر هیاهوی جامعه وکالت تحت سایه اقدامات همدلانهی اکثریت خاموش این جامعه محو شود تا مسیر حرکت به سوی تعالی هر چه بیشتر این نهاد مقدس با سرعت بیشتری طی گردد.

علی بهادری جهرمی
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

۹۸/۱۱/۵


((جدیدترین اخبار گلچین شده از سایت های معتبر خبری را در سایت قدم یار مشاهده نمایید.))
((کلیه اخبار در پرتال دانشجوی قدم یار، به صورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر اتوماتیک گردآوری می‌گردد و این مجموعه در مورد محتوای اخبار ارائه شده هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرد.))

 

                                                                                                                                
  گزارش خطاkhata1 
 

 

23153 نظرها

 • پیوند نظر see here now جمعه, 07 مهر 1402 ساعت 00:39 ارسال شده توسط see here now

  This is really fascinating, You are a very professional blogger.
  I have joined your feed and sit up for in the hunt for
  extra of your great post. Additionally, I've shared your
  site in my social networks

  گزارش
 • پیوند نظر reference جمعه, 07 مهر 1402 ساعت 00:24 ارسال شده توسط reference

  Good article! We are linking to this great post on our site.

  Keep up the good writing.

  گزارش
 • پیوند نظر бригада ремонт پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 23:54 ارسال شده توسط бригада ремонт

  бригада ремонт

  گزارش
 • پیوند نظر anonymous پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 22:47 ارسال شده توسط anonymous

  It's in reality a nice and useful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  گزارش
 • پیوند نظر herman miller chair for sale پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 22:31 ارسال شده توسط herman miller chair for sale

  fantastic issues altogether, you just gained a brand new reader.
  What may you recommend about your put up that you made a few days in the past?
  Any positive?

  گزارش
 • پیوند نظر Hermine پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 21:47 ارسال شده توسط Hermine

  Hi, Neat post. There's an issue together with your site in web explorer, may check this?

  IE nonetheless is the marketplace leader and a good section of other folks will
  pass over your fantastic writing due to this problem.

  گزارش
 • پیوند نظر online casino usa پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 15:06 ارسال شده توسط online casino usa

  This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent
  job. I really enjoyed what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

  گزارش
 • پیوند نظر texas holdem poker پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 10:04 ارسال شده توسط texas holdem poker

  Everything is very open with a clear description of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very useful.
  Many thanks for sharing!

  گزارش
 • پیوند نظر https://web-directory-online.eu/ پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 06:25 ارسال شده توسط https://web-directory-online.eu/

  What's up everyone, it's my first visit at this web
  site, and article is truly fruitful in support of me, keep up
  posting these articles or reviews.

  گزارش
 • پیوند نظر IT solutions پنج شنبه, 06 مهر 1402 ساعت 04:29 ارسال شده توسط IT solutions

  Thanks for sharing such a nice opinion, article is good, thats why i have read it fully

  گزارش

نظرات